AKTA PERLINDUNGAN HIDUPAN LIAR 1972 ( Akta 76 )

JADUAL DUA

BINATANG-BINATANG LIAR YANG DIPERLINDUNGI

 

Back to www.pet-cockatiel.com

Bahagian I - Binatang-Binatang Perburuan Besar

 

NAMA MELAYU

NAMA INGGERIS

NAMA SAINTIFIK

1

Gajah

Elephant

Elephas maximus

Bahagian II - Binatang-Binatang Perburuan

 

NAMA MELAYU

NAMA INGGERIS

NAMA SAINTIFIK

1

Rusa

Sambur Deer

Cervus unicolor equinus

2

Kijang

Barking Deer

Muntiacus muntjak

3

Napuh

Large Mouse Deer

Tragulus napu

4

Pelanduk

Lesser Mouse Deer

Tragulus javanicus

5

Babi Hutan

Wild Pig

Sus scrofa

6

Babi Bodoh

Bearded Pig

Sus barbatus

7

Musang Pulut

Common Palm Civet

Paradoxurus hermaphroditus

8

Musang Tenggalung

Malay Civet

Viverra tangalunga

9

Lotong Ceneka

Banded Leaf Monkey

Presbytis melalophus

10

Lotong Chengkong

Dusky Leaf Monkey

Presbytis obscura

11

Lotong Kelabu

Silvered Leaf Monkey

Presbytis cristata

12

Landak Raya

Malayan Porcupine

Hystrix brachyura

13

Landak Nibong, Landak Batu

Brush-tailed Porcupine

Atherurus macrourus

14

Kluang

Malayan Flying Fox

Pteropus vampyrus

15

Kluang kecil

Island Flying Fox

Pteropus hypomelanus

 

Bahagian II - Binatang-Binatang Liar Lain yang Diperlindungi

 

NAMA MELAYU

NAMA INGGERIS

NAMA SAINTIFIK

1.

Ular Sawa

Python

Python reticulatus

2.

Biawak Air

Water Monitor

Varanus salvator

3.

Berok

Pig-tailed Macaque

Macaca nemestrina

4.

Kera

Crab-eating Macaque

Macaca fascicularis

5.

Polar Bear

Ursus maritimus

6.

Aardvark

Orycteropus afer

7.

African Manatee

Trichechus senegalensis

8.

Hartmann's Mountain Zebra

Equus zebra hartmannae

9.

Brazilian Tapir

Tapirus terrestris

10.

Lesser Panda

Ailurus fulgens

11.

Olingo

Bassaricyon gabbii

12.

Ringtail

Bassariscus sumichrasti

13.

Coatimundi

Nasua nasua

14.

Kinkajou

Potos flavus

15.

Guanaco

Lama guanicoe

16.

Aardwolf

Proteles cristatus

17.

Barbary Sheep

Ammotragus lervia

18.

Takin

Budorcas taxicolor

19.

Bay Duiker

Cephalophus dorsalis

20.

Ogilby's Duiker

Cephalophus ogilbyi

21.

Yellow-backed Duiker

Cephalophus sylvicultor

22.

Banded Duiker

Cephalophus zebra

23.

Blue Duiker

Cephalophus monticola

24.

Bontebok

Damaliscus dorcas dorcas

25.

Lechew

Kobus leche

26.

Argali

Ovis ammon

27.

Desert Bighorn

Ovis canadensis

28.

Bongo

Boocerus eurycerus

29.

Sassaby

Damaliscus lunatus

30.

Black Buck

Antilope cervicapra

31.

Roan Antelope

Hippotragus equinus

32.

Edmi Gazelle

Gazella curvieri

33.

Dorcas Gazelle

Gazella dorcas

34.

Sand Gazelle

Gazella leptoceros

35.

Dama Gazelle

Gazella dama

36.

Four-horned Antelope

Tetracerus quadricornis

37.

Giant Sable Antelope

Hippotragus niger variani

38.

Sitatunga

Tragelaphus spekii

39.

Bactrian Red Deer

Cervus elephus bactrianus

40.

Barbary Stag

Cervus elaphus barbarus

41.

Red Brocket Deer

Mazama americana cerasina

42.

White-tailed Deer

Odocoileus virginianus mayensis

44.

Water Chevrotain

Hyemoschus aquaticus

45.

Pudu

Pudu mephistophiles

46.

Maned Wolf

Chrysocyon brachyurus

47.

Culpeo Fox

Dusicyon culpaeus

48.

Argentine Grey Fox

Dusicyon griseus

49.

Azara's Fox

Dusicyon gymnocercus

50.

Blandford's Fox

Vulpes Cana

51.

Fennec

Vulpes zerda

52.

Indian Fox

Vulpes bengalensis

53.

Red Fox

Vulpes vulpes griffithi

54.

Red Fox

Vulpes vulpes pusilla

55.

Red Fox

Vulpes vulpes montana

56.

Golden Jackal

Canis aureus

57.

Wild Cat

Felis selvestris

58.

Pampas Cat

Felis colocolo

59.

Fishing Cat

Felis viverrina

60.

Lynx

Felis lynx

61.

Serval

Felis serval

62.

Golden Cat

Felis aurata

63.

Chinese Leopard Cat

Felis bieti

64.

Canadian Lynx

Felis canadensis

65.

Jungle Cat

Felis chaus

66.

Geoffroy's Cat

Felis geoffroyi

67.

Kodkod

Felis guigna

68.

Iriomote Cat

Felis iriomotensis

69.

Manul

Felis manul

70.

Sand Cat

Felis margarita

71.

Fossa

Cryptoprocta ferox

72.

Striped Civet

Fossa fossa

73.

African Civet

Civettictis civetta

74.

Jerdon's Palm Civet

Paradoxurus jerdonii

75.

Small Indian Civet

Viverricula indica

76.

Giant Anteater

Myrmecophaga tridactyla

77.

Collared Anteater

Tamandua tetradactyla

77.

Tamandua

Tamandua tetradactyla

78.

Long-nosed Spiny Anteater

Zaglossus bruijnii

79.

Indian Pangolin

Manis crassicaudata

80.

Chinese Pangolin

Manis pentadactyla

81.

Giant Pangolin

Manis gigantea

82.

Long-tailed Pangolin

Manis tetradactyla

83.

Small-scaled Tree Pangolin

Manis tricuspis

84.

Brown Throated Sloth

Bradypus variegatus

85.

Hoffmann's Two Toed Sloth

Choloepus hoffmanni

86.

Lesser Slow Loris

Nycticebus pygmaeus

87.

Slender Lory

Lorius tardigradus

88.

Naked-tailed Armadillo

Cabassous centralis

89.

Greater Naked-tailed Armadillo

Cabassous tatouay

90.

Crested Porcupine

Hystrix cristata

91.

Mexican Porcupine

Sphiggarus mexicanus

92.

Paraguyan Porcupine

Sphiggurus spinosus

93.

Paca

Agouti paca

94.

Potto

Perodicticus potto

95.

Golden Potto

Arctocebus calabarensis

96.

Agouti

Dasyprocta punctata

97.

Indian Brown Mongoose

Herpestes fuscus

98.

Ruddy Mongoose

Herpestes smithii

99.

Crab-eating Mongoose

Herpestes urva

100.

Stripe-necked Mongoose

Herpestes vitticollis

101.

Small-toothed Mongoose

Eupleres goudotii

102.

Western Tarsier

Tarsius baccanus

103.

Eastern Tarsier

Tarsius spectrum

104.

Philippine Tarsier

Tarsius syrichta

105.

Bennett's Tree Kangaroo

Dendrogalus bennettianus

106.

Grizzled Tree Kangaroo

Dendrogalus inustus

107.

Lumholtz's Tree Kangaroo

Dendrogalus lumholtzi

108.

Black Tree Kangaroo

Dendrogalus ursinus

109.

Common Spotted Cuscus

Phalanger maculatus

110.

Grey Curcus

Phalanger orientalis

111.

Chaco Peccary

Catagonus wagneri

112.

White-lipped Peccary

Tayassu pecari

113.

Collared Peccary

Tayassu tajacu

114.

Broom's Pygmy Possom

Burramys parvus

115.

Cape Clawless Otter

Aonyx capensis

116.

Zaire Clawless Otter

Aonyx congica

117.

Canadian River Otter

Lutra canadensis

118.

Spot-necked Otter

Lutra maculicollis

119.

Sea Otter

Enhydra lutris

120.

Patagionian Skunk

Canepatus humboldtii

121.

Thick-tailed Galago

Otolemur crassicaudatus

122.

Needle-clawed Galago

Euoticus elegantulus

123.

Eastern Needle Galago

Euoticus inustus

124.

Allen's Galago

Galago alleni

125.

Demidoff's Galago

Galago demidovii

126.

Lesser Bushbaby

Galago granti

127.

Lasser Galago

Galago senegalensis

128.

Eastern Needle-Clawed Galago

Galago inustus

129.

Zanzibar Lesser Bushbaby

Galago zanzibaricus

130.

Tayra

Eira barbara

131.

Greater Grison

Gallictus vittata

132.

Stone Marten

Martes foina

133.

Ratel

Mellivora capensis

134.

Mountain Weasel

Mustela altaica

135.

Stoat

Mustela erminea

136.

Yellow-bellied Weasel

Mustela kathiah

137.

Siberian Weasel

Mustela sibirica

138.

Spotted Linsang

Prionodon pardicolor

139.

Weeper Capuchin

Cebus olivaceus

140.

White-faced Capuchin

Cebus capucinus

141.

White-fronted Capuchin

Cebus albifrons

142.

Hooded Capuchin

Cebus apella

143.

Orabassu titti

Callicebus moloch

144.

Masked titti

Callicebus personatus

145.

Collared Titti

Callicebus torquatus

146.

Preuss Colobus

Colobus preussi

147.

Angolan Colobus

Colobus angolensis

148.

Olive Colobus

Colobus verus

149.

Western Red Colobus

Colobus badius

150.

Red Colobus

Colobus pennantii

151.

Abyssinian Red and White Colobus

Colobus guereza

152.

Western Black and White Colobus

Colobus polykomos

153.

Black Colobus

Colobus satanus

154.

Red-backed Saki

Chiropotus satanus

155.

Whitish Saki

Pithecia albicans

156.

Saki

Pithecia hirsuta

158.

White-headed Saki

Pithecia pithecia

159.

Barbary Macaque

Macaca sylvanus

160.

Short-tailed Tibetan Macaque

Macaca tibetana

161.

Toque Macaque

Macaca sinica

162.

Bear Macaque

Macaca arctoides

163.

Himalayan Macaque

Macaca assamensis

164.

Taiwan Macaque

Macaca cyclopsis

165.

Japanese Macaque

Macaca fuscata

166.

Moor Macaque

Macaca maura

167.

Rhesus Macaque

Macaca mulatta

168.

Crested Macaque

Macaca nigra

169.

Booted Macaque

Macaca ochreata

170.

Madras Macaque

Macaca radiata

171.

Tonkean Black Ape

Macaca tonkeana

172.

Rufous-handed Howler-monkey

Aloutta belzebul

173.

Black Howler Monkey

Alouatt caraya

174.

Brown Howler Monkey

Aloutta fusca

175.

Guatemalean Mantled Howler Monkey

Alouatta pigra

176.

Red Howler Monkey

Alouatta seniculus

177.

Black-tailed Marmoset

Callitrix argentata

178.

Yellow-legged Marmoset

Callitrix humeralifer

179.

Common Marmoset

Callitrix jacchus

180.

Pygmy Marmoset

Cebuella pygmaea

181.

Spix's Saddle-backed Tamarin

Saguinus fuscicollis

182.

Emperor Tamarin

Saguinus imperator

183.

Mottle-faced Tamarin

Saguinus inustus

184.

Geoffrey's Moustached Tamarin

Saguinus labiatus

185.

Red-headed Tamarin

Saguinus midas

186.

Spix's Moustached Tamarin

Saguinus mystax

187.

Spix's Black-mantle Tamarin

Saguinus nigricollis

188.

Long-haired Spider Monkey

Ateles belzebuth

189.

Brown-headed Spider Monkey

Ateles fusciceps

190.

Black Spider Monkey

Ateles paniscus

191.

Humboldt's Woolly Monkey

Lagothrix lagothricha

192.

Common Squirrel Monkey

Saimiri sciureus

193.

Golden-bellied Mangabey

Cercocebus agilis

194.

Grey-cheeked Mangabey

Cercocebus albegina

195.

White-crowned Mangabey

Cercocebus torguatus

196.

Grivet Monkey

Cercopithecus aethiops

197.

Black -cheeked Monkey

Cercopithecus ascanius

198.

Campbell's Mona Monkey

Cercopithecus campbelli

199.

Moustached Monkey

Moustached Monkey

200.

Dryas Monkey

Cercopithecus dryas

201.

Red-bellied Monkey

Cercopithecus erythrogaster

202.

Russet-eared Monkey

Cercopithecus erythrotis

203.

Owl-faced Monkey

Owl-faced Monkey

204.

Hoest Mountain Monkey

Cercopithecus ihoesti

205.

White-throated Monkey

Cercopithecus mitis

206.

Mona Monkey

Cercopithecus mona

207.

De Brazza's Monkey

Cercopithecus neglectus

208.

Greater White-nosed Monkey

Cercopithecus nicticans

209.

Patas Monkey

Cercopithecus patas

210.

Lesser White-nosed Monkey

Cercopithecus pitaurista

211.

Crowned Monkey

Cercopithecus pogonias

212.

Salongo Monkey

Cercopithecus salongo

213.

Dwarf Monkey

Cercopithecus talapoin

214.

Wolf's Monkey

Cercopithecus wolfi

215.

Swamp Monkey

Allenopithecus nigroviridis

217.

Nilgiri Langur

Presbytis johnii

218.

Mitred-leaf Monkey

Presbytis aygula

219.

Francois's Leaf Monkey

Presbytis francoisi

220.

White-fronted Leaf Monkey

Presbytis frontata

221.

Grey Langur

Presbytis hosei

222.

Phayre's Langur

Presbytis phayrei

223.

Maroon Leaf Monkey

Presbytis rubicauda

224.

Purple-faced Monkey

Presbutis senex

225.

Thomas Langur

Presbytis thomasi

226.

Olive Babbon

Papio hamadryas anubis

227.

Yellow Baboon

Papio hamadryas cynocephalus

228.

Baboon

Papio hamadryas hamadryas

229.

Western Baboon

Papio hamadryas papio

230.

Chacma Baboon

Papio hamadryas ursinus

231.

Gelada Baboon

Thercopithecus gelada

232.

Douroucouli

Aotus trivirgatus

233.

Indian Tree Shrew

Anathana ellioti

234.

Philippine Tree Shrew

Urogel everetti

235.

Southern Smooth-tailed Tree Shrew

Dendrogale melanura

236.

Northern Smooth-tailed Tree Shrew

Dendrogale murina

237.

Feather-tailed Tree Shrew

Ptilocercus lowii

238.

Striped Tree Shrew

Tupaia dorsalis

239.

Slender Tree Shrew

Tupaia gracilis

240.

Indonesian Tree Shrew

Tupaia javanica

241.

Lesser Tree Shrew

Tupaia minor

242.

Mountain Tree Shrew

Tupaia montana

243.

Nicobar Tree Shrew

Tupaia Nicobarica

244.

Palawan Tree Shrew

Tupaia palawanensis

245.

Painted Tree Shrew

Tupaia picta

246.

Rufous-tailed Tree Shrew

Tupaia splendidula

247.

Large Tree Shrew

Tupaia tana

248.

Indian Giant Squirrel

Ratufa indica

249.

Grizzled Indian Squirrel

Ratufa macroura

250.

Ebien Squirrel

Epixerus ebii

251.

Long-tailed Marmot

Marmota caudata

252.

Himalayan Marmot

Marmota himalayana

253.

Deppe's Squirrel

Sciurus deppei

254.

Beecroft's Flying Squirrel

Anomalurops beecrofti

255.

Lord's Derby Flying Squirrel

Anomalurus derbianus

256.

Pel's Flying Squirrel

Anomalurus peli

257.

Long-eared Flying Squirrel

Idiurus macrotis

259.

Guam Flying Fox

Pteropus tokudae

260.

Admiralty Flying Fox

Pteropus admiralitatum

261.

Central Flying Fox

Pteropus alecto

262.

Silvery Flying Fox

Pteropus argentatus

263.

Dubious Flying Fox

Pteropus arquatus

264.

Ashy-headed Flying Fox

Pteropus caniceps

265.

Amboina Flying Fox

Pteropus chrysoproctus

266.

Spectacled Flying Fox

Pteropus conspicillatus

267.

Ryukyu Flying Fox

Pteropus dasymallus

268.

Indian Flying Fox

Pteropus giganteus

269.

Gilliard's Flying Fox

Pteropus gilliardi

270.

Grey Flying Fox

Pteropus griseus

271.

Comoro Flying Fox

Pteropus livingstonei

272.

Lombok Flying Fox

Pteropus lombocensis

273.

Lesser Flying Fox

Pteropus mahaganus

274.

Big-eared Flying Fox

Pteropus macrotis

275.

Black-bearded Flying Fox

Pteropus melanopogon

276.

Bismarck's Flying Fox

Pteropus neohibernicus

277.

Black Flying Fox

Pteropus niger

278.

Cream Flying Fox

Pteropus ocularis

279.

Masked Flying Fox

Pteropus personatus

280.

Geelvink Bay Flying Fox

Pteropus pohlei

281.

Grey-headed Flying Fox

Pteropus poliocephalus

282.

Solomon Flying Fox

Pteropus rayneri

283.

Rodriquez Flying Fox

Pteropus rodricensis

284.

Rufous Flying Fox

Pteropus rufus

285.

Seychelles Flying Fox

Pteropus seychellensis

286.

Dark Flying Fox

Pteropus subniger

287.

Temminck's Flying Fox

Pteropus temmincki

288.

Pemba Flying Fox

Pteropus voeltzkowi

289.

Least Flying Fox

Pteropus woodfordi

290.

Celebes Flying Fox

Aceredon celebensis

291.

Talaud Flying Fox

Aceredon humilis

292.

Sunda Flying Fox

Aceredon mackloti

293.

White-lined Bat

Vympyrops lineatus

294.

Walrus

Odobenus rosmarus

295.

Pygmy Hippopotamus

Choeropsis liberiensis

296.

Hippopotamus

Hippopotamus amphibius

297.

South American Fur Seal

Arctocephalus australis

298.

New Zealand Fur Seal

Arctocephalus forsteri

299.

Kergualen's Fur Seal

Arctocephalus gazella

300.

Australian Fur Seal

Arctocephalus pusillus doriferus

301.

South African Fur Seal

Arctocephalus pusillus pusillus

302.

Amsterdam Fur Island Seal

Arctocephalus tropicalis

303.

Galapagos Fur Seal

Arctocephalus galapagoensis

304.

Juan Fernandez Fur Seal

Arctocephalus philippii

305.

Northern Fur Seal

Callorhinus ursinus

306.

Northern Elephant-seal

Mirounga angustirostris

307.

Southern Elephant-seal

Mirounga leonina

308.

Pygmy Killer Whale

Feresa attenuata

309.

Indian Pilot Whale

Globicephala macrorhyncha

310.

Pilot Whale

Globicephala malaena

311.

Indo-pacific Whale

Indopacetus pacificus

312.

Pygmy Sperm Whale

Kogia breviceps

313.

Dwarf Sperm Whale

Kogia simus

314.

Killer Whale

Orcinus orca

315.

False Killer Whale

Pseudorca scrassidens

316.

Tasmanian Beaked Whale

Tasmacetus shepherdi

317.

Goose-beaked Whale

Ziphius cavirostris

318.

Sowerby's Beaked Whale

Mesoplodon bidens

319.

Deep-crested Whale

Mesoplodon bowdoini

320.

Arch-beaked Whale

Mesoplodon carlhubbsi

321.

Blainville's Beaked Whale

Mesoplodon densirostris

322.

Antillean Beaked Whale

Mesoplodon europaeus

323.

Ginko-toothed Whale

Mesoplodon ginkgodens

324.

Gray's Beaked Whale

Mesoplodon grayi

325.

Deep-socketed Whale

Mesoplodon hectori

326.

Stap-toothed Whale

Mesoplodon layardi

327.

True's Beaked Whale

Mesoplodon mirus

328.

Stejneger's Beaked Whale

Mesoplodon stejnegeri

329.

Bottle-nose Dolphin

Hyperoodon ampullatus

330.

Southern-nose Whale

Hyperoodon planifrons

331.

Narwhal

Monodon monoceros

332.

Commerson's Dolphin

Cephalorhynchus commersoni

333.

Black Dolphin

Cephalorhynchus eutropia

334.

Grey Dolphin

Cephalorhynchus hiavesidei

335.

White-headed Dolphin

Cephalorhynchus hectori

336.

Rissos Dolphin

Grampus griseus

337.

Amazon Dolphin

Inia geoffrensis

338.

Bornean Dolphin

Lagenodelphis hosei

339.

White-sided Dolphin

Lagenorhynchus acutus

340.

White-headed Dolphin

Lagenorhynchus albirostris

341.

Black-chinned Dolphin

Lagenorhynchus australis

342.

Hourglass Dolphin

Lagernorhynchus cruciger

343.

Pacific White-sided Dolphin

Lagenorhynchus obliquidens

344.

Dusky Dolphin

Lagenorhynchus obscurus

345.

Broad-beaked Dolphin

Peponocephala electra

346.

Irrawaddy Dolphin

Orcaella bevirostris

347.

La Plata Dolphin

Pontoporia blainvillei

348.

Indian Ocean Bottle-nosed Dolphin

Tursiops aduncus

349.

Bottle-nose Dolphin

Tursiops truncatus

350.

Striped Dolphin

Stenella caeruleoalbas

351.

Spotted Dolphin

Stenella attenuata

352.

Helmeted Dolphin

Stenella clymene

353.

Long-beaked Dolphin

Stenella longirostris

354.

Rough-toothed Dolphin

Steno bredanensis

355.

Beluga

Delphinapterus leucas

356.

Common Dolphin

Delphinus delphis

357.

Tropical Dolphin

Dolphinus tropicalis

358.

Spectacled Porpoise

Phocoena dioptrica

359.

Harbour Porpoise

Phocoena phocoena

360.

Burmeister's Porpoise

Phocoena spinipinnis

361.

Dall's Porpoise

Phoeconoides dalli

362.

Australian Crocodile

Crocodylus johnsoni

363.

Nile Crocodile

Crocodylus niloticus

364.

New Guinea Crocodile

Crocodylus novaeguineae novaeguineae

365.

American Alligator

Alligator Mississppiensies

366.

Dwarf Caiman

Paleosuchus palpebrosus

367.

Smooth-fronted Caiman

Paleosuchus trigonatus

368.

Burmese Python

Python molurus bivittatus

369.

Angolan Python

Python anchietae

370.

Short-tailed Python

Python curtus

371.

Ball Python

Python regius

372.

Lesser African Rock Python

Python saxuloides

373.

African Rock Python

Python sebae

374.

Timor Python

Python timoriensis

375.

Black-headed Python

Aspidites melanocephalus

376.

Woma Python

Aspidites ramsayi

377.

Calabar Ground Python

Calabaria reinhardtii

378.

D'albertis Python

Morelia albertisii

379.

Amethyst Python

Morelia amethystina

380.

Barred Python

Moreli boa

381.

Boelen's Python

Morelian boeleni

382.

Rough-scaled Python

Morelia carinata

383.

Children's Rock Python

Morelia childreni

384.

Water Python

Morelia mackloti

385.

Olive Rock Python

Morelia olivacea

386.

Papua Python

Morelia papuana

387.

Pygmy Python

Morelia perthensis

388.

Carpet Python

Morelia spilota

389.

Stimson's Python

Morelia stimsoni

390.

Green Tree Python

Morelia viridis

391.

Round Island Keel-scaled Boa

Casarea dussumeiri

392.

Central American Dwarf Boa

Ungaliophis panamensis

393.

Cuban Tree Boa

Epicrates angulifer

394.

Rainbow Boa

Epicrates cenchria

395.

Bahama Island Boa

Epicrates chrysogaster

396.

Abacoa Islands Boa

Epicrates exsul

397.

Ford's Boa

Epicrates fordii

398.

Haitian Vine Boa

Epicrates gracilis

399.

Fischer's Tree Boa

Epicrates striatus

400.

Papuan Ground Boa

Candoia aspera

401.

Pacific Boa

Candoia bibroni

402.

Solomons Tree Boa

Candoia carinata

403.

Boulenger's Boa

Trachyboa boulengeri

404.

Rubber Boa

Charina bottae

405.

Annulated Tree Boa

Corallus annulatus

406.

Emerald Tree Boa

Corallus caninus

407.

Garden Tree Boa

Corallus enydris

408.

Kenya Sand Boa

Eryx colubrinus

409.

Indian Sand Boa

Eryx conicus

410.

Sand Boa

Eryx jaculus

411.

Jayakar's Sand Boa

Eryx jayakari

412.

Blunt-tailed Sand Bao

Eryx johnii

413.

Muller's Sand Boa

Eryx muelleri

414.

Tartary Sand Boa

Eryx tataricus

415.

Boa Constrictor

Boa Constrictor

416.

Rosy Boa

Lichanura trivirgata

417.

Yellow Anaconda

Eunectes notaeus

418.

Anaconda

Eunectes murinus

419.

Atlantic Coral Snake

Micrurus diastema

420.

Black-banded Coral Snake

Micrurus nigrocinctus

421.

King Cobra

Ophiophagus hannah

422.

Asiatic Cobra

Naja naja

423.

Broad-headed Snake

Hoplocephalus bungaroides

424.

Mexican Copperhead

Agkistrodon bilineatus

425.

Barba Amarilla

Bothrops asper

426.

Horned Hog-nosed Pit Viper

Bothrops nasutus

427.

Jumping Viper

Bothrops nummifera

428.

Horned Palm Viper

Bothrops schlegeli

429.

Tropical Rattle Snake

Crotalus durissus

430.

Russell's Viper

Vipera russellii

431.

Dog-faced Water Snake

Cerberus rhynchops

432.

Olive Keelback Water Snake

Atretium schistosum

433.

Oriental Rat Snake

Ptyas mucosus

434.

Checkered Keelback Water Snake

Xenochrophis piscator

435.

Mussurana

Chelia chelia

436.

Giant Water Snake

Cyclagras gigas

437.

Indian Egg-eating Snake

Elachistodon westermanni

438.

Spiny-tailed Pygmy Monitor

Varanus acanthurus

439.

Short-tailed Pygmy Monitor

Varanus brevicauda

440.

Streaked-tailed Monitor

Varanus caudolineatus

441.

Desert Pygmy Monitor

Varanus eremius

442.

African Savanna Monitor

Varanus exenthematicus

443.

Perentie

Varanus giganteus

444.

Pygmy Mulga Monitor

Varanus gilleni

445.

Long-tailed Rock Monitor

Varanus glauerti

446.

Gould's Monitor

Varanus gouldii

447.

Gray's Monitor

Varanus grayi

448.

Pacific Monitor

Varanus indicus

450.

Merten's Water Monitor

Varanus mertensi

451.

Mitchell's Water Monitor

Varanus mitchelli

452.

Nile Monitor

Varanus niloticus

453.

Emerald Monitor

Varanus prasinus

454.

Ridge-tailed Monitor

Varanus primordius

455.

Papuan Monitor

Varanus salvadorii

456.

Mangrove Monitor

Varanus semiremex

457.

Spencer's Monitor

Varanus spenceri

458.

Dwarf Monitor

Varanus storri

459.

Timor Tree Monitor

Varanus timorensis

460.

Freckled Monitor

Varanus tristis

461.

Lace Monitor

Varanus varius

462.

Girdled Lizard

Cordylus cordylus

463.

Armadillo Girdled Lizards

Cordylus corataphractus

464.

Blue-spoted Girdled Lizard

Cordylus coeruleopunctatus

465.

Giant Girdled Lizard

Cordylus giganteus

466.

Lawrence's Girdled Lizard

Cordylus lawrenci

467.

Warren's Girdled Lizard

Cordylus warenni

468.

Campbell's Girdled Lizard

Cordylus campbelli

469.

Chinese Crocodile Lizard

Sphinisaurus crocidilurus

470.

San Diego Horned Lizard

Phrynosoma coronatum blainvillei

471.

Crag Lizards

Pseudocordylus spp

472.

Orange-throated Whiptail

Cnemidophorus hyperythrus

473.

Crocodile Lizard

Crocodilurus lacertinus

474.

Guianan Caiman Lizard

Draceana guianensis

475.

Paraguyan Caiman Lizard

Draceana paraguayensis

476.

Bearded Lizard

Heloderma horridum

477.

Gila Monster

Heloderma suspectum

478.

Ibiza Wall Lizard

Podarcis pityuensis

479.

Lilford's Wall Lizard

Podarcis lilfordi

480.

Spiny-tailed Lizard

Uromastyx spp

481.

Jacaura

Tupinambis nigropunctatus

482.

Argentine Tegu

Tupinambis rufescens

483.

Common Tegu

Tupinambis teguixin

484.

Galapagos Marine Iguana

Amblyrhynchus cristatus

485.

Galapagos Land Iguana

Conolophus spp

486.

Green Iguanas

Iguana spp

487.

Fijian Crested Iguana

Brachylophus vitiensis

488.

Serpent Island Gecko

Cyrtodactylus serpensinsula

489.

Day Gecko's

Phelsuma Spp

490.

Chameleons

Chameleo spp

491.

Dwarf Chameleons

Brachypodion spp

Sitemap        cockatiel and the law

___________________________________________________

 Pet-Cockatiel.com